Dul Bayan Babasından Maaş Alabilir mi?

0
160

Sitemize giriş sağlamış olan dul bayanlar bu soruyu son zamanlarda çok fazla sormaya başladılar. Bu sorunun haricinde Dul kadınlardan bir çok soru almaktayız. Bu konumuzda sizlere dul bayanların babasından ya da eşinden maaş alıp alamaması konusundaki bilgileri aktarmak istiyoruz.

Sevgili arkadaşlar, Sosyal güvenlik kurumlarının mevzuatları gereğince son günlerde yapılmış olan 2019 güncellemelerinde en çok merak edilen konuların başında olan bu kadın hem eşinden hem babasından maaş alabilir mi soruları yanıtlamış oldu. Bu da yetim kalmış olan kadınlar birden fazla aylık veya gelire sahip olabilecekken, olası durumda sosyal güvenlik mevzuatlarına baktığınız zaman kafanızı karıştırabilecek bir çok açıklama bulabilirsiniz. Ölmüş olan kişinin sigortalı olması ve geride kalan çocuklarının ve eşinin düzenli olarak maaş alması 2019 yılında onaylanmıştır. Tüm bunların yanı sıra kocasını kaybeden kadınlar için bir takım şartlar ile Ölmüş olan kocasının ya da babasının maaşını alabilme olasılığı çok yüksektir.

Dul kadınlara eşinden ve babasından çift maaş bağlanabilir mi? Çift maaş almak mümkün mü 2019 yasaları nedir?


Sosyal güvenlik mevzuatları gereğince bu kadınlar ölmüş olan eşinden ve babasından maaş alabilirler. Dul kalan eşin herhangi bir başka yerden maaş alıyor olmasına bakmadan dul maaşı bağlanması mümkündür. Bu durum neticesinde, yapılan açıklamalar her ne kadar kafaları karıştırıyor olsa bile bu kadınlar ölmüş olan kocalarının maaşlarını alabilirler. Aynı zamanda babalarının da maaşlarını alabilmektedirler.

Ayrıca babası ölmüş olan erkek çocuklar 25 yaşını doldurana kadar, vefat etmiş olan babalarından kalan yetim maaşlarını alabilirler. Kız çocukları ise evlenene kadar yani bir evlilik gerçekleştirir ne kadar vefat etmiş olan babalarının maaşlarını ömür boyunca alabilirler. Evlenmedikleri süre içerisinde vefat etmiş olan babalarından kalan yetim maaşını alacaklardır. Kocası vefat etmiş olan kadın çift maaaş alma hakkına sahiptir. Yani bu durumda arkadaşlar, eşi ölmüş olan dul kadınlar emekli ise hem emekli maaşını hem de dul maaşını alabilirler. Bu konuda içiniz öncelikle rahat olsun.

Bu durumun yanı sıra eşi vefat etmiş olan kadınlar, sigortalı olarak çalışıyorlarsa hem maaşlarını hem de dul maaşlarını almaya devam ederler. Şartları tamamlamış olan vatandaşlar çık maaş alarak emekli olma hakkına sahiplerdir. Bu durumda üç maaş birden alabilirsiniz. Yani hem vefat etmiş olan eşinizin maaşını, hem çalıştığınız maaşınızı, hem de emekli olduktan sonra emeklilik maaşınızı alabilirsiniz.

Babası vefat etmiş olan kız çocukları çalışmamış olduğu takdirde hem annesinden hem de babasından kalmış olan yetim maaşını alabilirler. Yetim aylığı alan kız çocukları çalışmaya başlamış olduğu takdirde ise Sosyal Sigortalar kurumu ya da Bağkur’dan alınan maaş kesilir. Yani eğer çalışmıyorlarsa maaş alabilirler fakat çalışıyorlarsa kumaş kesilecektir. Yetim aylığı alan kız çocukları çalışmaya başlamış oldukları takdirde Bağkur’dan ve SSK ‘dan para alacaktır.

Cevap Ver

Yorumunuzu Girin
Adınızı Girin